کاهو


کاهو گیاهی است یکساله و روز بلند که در تابستان به گل می نشیند و از خانواده Asteraceae Compositae می باشد. 

شاخص ویژه این خانواده گلهای لوله ای و زبانه ای آنها است. 

این گیاه بلافاصله پس از کاشت، ریشه عمودی عمیقی تولید می کند و سپس ریشه های فرعی را توسعه می دهد که وظیفه جذب مواد غذایی را به عهده دارند .

برگهای کاهو معمولاً صاف و بدون کرک است و کناره آن بریدگیهای بسیار ریز دارد . 


نیاز‌ها


خاک :

کاهو در هر نوع خاکی می‌روید، ولی بهترین خاک  برای کشت آن خاک شنی رسی غنی از مواد آلی می‌باشد؛ و چنانچه این گیاه را در خاک‌ های فقیر کشت کنید عملکرد محصول به شدت کاهش میابد .

کاهو در خاک‌های با PH اسیدی به ندرت رشد می‌کند .


نور :

کاهو بهترین رشد ونمو را در شرایط معتدل دارد و نیز نور زیادی را می طلبد (تقریبا روزانه به ۵ ساعت نور نیاز دارد)


دما :

این گیاه به آب و هوای معتدل مایل به سرد نیاز دارد .


آبیاری :

نیاز آبى کاهو على‌رغم حجم کم بوته نسبتاً زیاد است . 

عمل تبخیر در برگ‌هاى لطیف کاهو به‌ شدت صورت مى‌گیرد، بنابراین علائم کمبود آب خیلى زود، مخصوصاً زمانی که کمبود آب موجب خشک شدن حاشیه برگ ها شود در گیاه ظاهر شده و موجب زیان فراوانى گشته و در اینصورت کلیه محصول غیر قابل استفاده و فروش خواهد شد .


کود :

بهترین کود برای خاک کاهو ، کود فسفره و کود پتاسه می‌باشد . 

فسفر در رشد ریشه و پتاسیم در تردی برگها نقش دارد . 

در مورد کاهو باید از مصرف کود حیوانی تازه خود داری شود . 

کود دامی به علت کوتاه بودن دوره رویشی گیاه کاملا در دسترس آن قرار نمی گیرد، بنابراین باید مقدار کافی کود شیمیایی در اختیار گیاه قرار داد تا ریشه های سطحی کاهو بتوانند به نحو بهتری از آن استفاده نمایند .


زمان و روش کاشت بذر کاهو :


در نواحی معتدل سرد شمالی برای تهیه محصول پاییزه و زمستانه، بذر کاهو در اواخر شهریور و یا اوایل پاییز کاشته می شود و برای تهیه محصول بهاره می توان در اواخر پاییز و یا در اسفند ماه بذر کاهو را کشت نمود . 

بذر برخی ارقام دیررس و مقاوم به گرما را می توان تا اواخر فروردین کاشت و از محصول آن تا اواخر خرداد و اوایل تیر ماه استفاده نمود .


اگر بخواهیم در کشت پاییزه محصول پیش رس بدست آوریم بعد از این که بذر ها کاشته شد روی آن ها پوشش پلاستیکی سیاه کشیده می شود تا محصول زودتر دوره رشد خود را طی کند و در این روش محصول در آذر ماه برداشت می گردد . 


به منظور پیش رس کردن محصول و کشت انواع بهاره، بذر کاهو را در محیط خزانه و یا گلخانه به شیوه های مختلف می پاشند و پس از حدود ۲۵ روز (بسته به زمان افشاندن و نوع بذر) نشاء های حاصله را به زمین اصلی که قبلاً آماده شده است منتقل می کنند . 

مقدار بذر مورد نیاز برای یک متر مربع زمین خزانه حدود ۶ گرم است .

کاهو نسبت به سرما مقاوم است و می تواند دمای در حد صفر درجه سانتی گراد و یا کمی پایین تر را نیز تحمل کند، البته کاهو هایی که در محل پرورش نشاء تیمار سرمایی دیده اند میتوانند تا دمای ۵- درجه سانتیگراد را نیز تحمل کنند .

از نشانه های سرمازدگی در کاهو می توان به لوله ای شدن برگها و ظاهر شدن رنگدانه های آنتوسیانین در آنها اشاره کرد .


با توجه به اینکه کاهو یک گیاه فصل خنک است، در برخورد با هوای گرم، تولید ساقه گل دهنده می نماید و برگها طعم تلخی پیدا می کنند .


آفات کاهو  :

از آفات مهم کاهو می توان به مینوز برگی (Liriomyza spp.) ، شته کاهو (Nasonoria ribisnigi) و تریپس (Thrips tabaci) اشاره کرد.


بیماری‌ها :

سوختگی حاشیه برگ‌ها – پوسیدگی طوقه کاهو – پوسیدگی طبق کاهو

مشخصات کالا
مقدار بذر در هر بسته ۳ گرم
نام علمی Lactuca sativa
نام انگلیسی Lettuca
تهیه و بسته بندی گسترش بذر مهر

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

بذر کاهو

  • کد محصول: D-012
  • موجودی: 7
بذر کاهو
  • 6,000تومان


تعداد بازدید: 7782

برچسب ها: فروش بذر کاهو, بذر کاهو, نیاز های کاهو, آبیاری کاهو, خاک کاهو, نور کاهو, دمای مورد نیاز کاهو, کود کاهو, زمان کاشت بذر کاهو, روش کاشت بذر کاهو, Lettuca, آفات کاهو, بیماری های کاهو, Lactuca sativa,