هر بسته حاوی ۳۰ عدد بذر کاج نوئل آبی می باشد .


کاج نوئل ( کاج کریسمس)


نام انگلیسی :

Christmas tree /Norway Spruce


نام علمی : Picea sp


خانواده : Pinaceae

 

کاج نوئل درختی است پر رشد و به واسطه کریسمس از معروفترین کاج ها میباشد ، ولی در سالهای اخیر به دلیل توانایی پایین برای بازیابی سوزن هایش از محبوبتش کم شده .


در شرایط ایده آل در هر فصل رشد ۳۰ سانتی متر رشد میکند .

تمامی گونه های این درختچه یک پایه میباشند .

مخروطهای نر و ماده روی همان درخت ولی شاخه های جدا تشکیل میشود .

سوزنها دارای مقطع ۴ گوشه و بادوامند و پایک کوتاهی دارند که هنگام سقوط ، بر روی شاخه ها باقی می مانند .

مخروط ماده ابتدا مستقیم بوده ولی در جریان گرده افشانی به سمت پایین خم می شود . 

پس از رسیدن و ریزش دانه ها ، به همان حالت و بدون جدا شدن و ریزش فلس ها باقی می ماند .


این درخت  یکی از مهمترین و بهترین درختان چوبده و صنعتی در اروپا و جهان می باشد و سهم عمده ای از تجارت جهانی چوب به آن اختصاص یافته است . 

از آن در تهیه چوبهای الواری و تیری ، مصارف متنوع نجاری ، ساختمان سازی و مبل سازی و حجم زیادی در تولید خمیر کاغذ استفاده می شود.


نیازها:


آبیاری : در ۲ سال اول کاشت آبیاری منظم برای استقرار این گیاه بسیار مهم است ولی پس از آن هفته ای یکبار آبیاری عمیق انجام میشود


نور : به ۶ ساعت آفتاب کامل در روز نیاز دارد یعنی آفتاب کامل البته سایه آفتاب را نیز تحمل میکند ولی حجم گلدهی و رشد نیز کاهش میابد


خاک : در هر نوع بافت خاک اعم از شنی ، رسی ، لومی ، به شرط زهکشی خوب و عدم خفگی خاک قادر به زندگی است ولی از نظر واکنش ، خاک های خنثی تا اسیدی را ترجیح میدهد .

ریشه های این گیاه سطحی میباشد ، بنابراین افتادگی دراثر بادهای شدید در گونه های آن رخ میدهد .

* پس از آبیاری سطحی و زیاد بپرهیزید *


دما : مانند اکثر کاج ها به سرما مقاوم است ولی درکل به خاطر مناطق بومی خود طالب هوای خنک و رطوبت بالا میباشند .


هرس : هرس کردن شاخه های خشک و سرشاخه های سبز برای پر شدن و شاخه زایی بیشتر توصیه میشود .


تغذیه : اگر درخت شما بزرگ است میتوانید از کودهای کند رها شونده ، هر ۳ یا ۴ ماه یکبار استفاده کنید چون درختان بزرگ ریشه های بیشتر و عمیق تری دارند و میتوانند مواد غذایی عمق خاک را نیز مصرف کنند ولی درختان کوچکتر را هر ماه با کوهای کامل تغذیه کنید .


تکثیر : درختی سخت ریشه زا است و به وسیله قلمه های چوب سخت در محیط مرطوب و با هورمون های ریشه زایی در آخر پاییز و اوایل زمستان تکثیر میشود . 

این درختان دارای خاصیت مکان نگاری میباشند یعنی اگر از شاخه های عمودی قلمه گرفته شود درخت عمود رشد میشود ولی اگر از شاخه های افقی قلمه گرفته شود درختی افقی رشد بوجود می آید .

کاشت بذر کاج از جمله آسانترین راه های تکثیر این گیاه است. 

گاهی برخی پرورش دهندگان برای بالاتر بردن میزان جوانه زنی بذرها ، ابتدا آنها را به همراه مقداری کمپوست که تا حدودی مرطوب است در کیسه ای نایلونی مثل کیسه فریزر قرار داده و سپس در کیسه را می بندند و به مدت ۴-۳ هفته در یخچال قرار می دهند و اعتقاد دارند که به کار بردن عملیات سرمادهی مرطوب به افزایش جوانه زنی بذرها کمک می کند . البته مراقب عدم یخ زدگی و همچین جمع شدن رطوبت بیش از اندازه در کیسه نایلونی باشید.

بعد از این مدت ، بذرها را بیرون آورید و به مدت ۲۴ ساعت در آب ولرم بخیسانید . 

سپس بذرها را در میان دستمال مرطوب (مثل دستمال کاغذی مرطوب) قرار دهید و آنان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم  آفتاب قرار دهید و مراقب باشید که دستمالها رطوبت خود را در طی این مدت از دست ندهند. 

اگر به مدت ۳۰-۵ روز بذرها جوانه نزدند مجددا باقیمانده بذرها را به مدت دو هفته دیگر در شرایط سرد و مرطوب یخچال قرار دهید تا به جوانه زنی آنها کمک بیشتری شود و مجددا مراحل کاشت را به نحوی که توضیح داده شد انجام دهید . 

زمانی که بذرها جوانه زدند آنان را به عمق حدود ۲ سانتیمتر و در مخلوطی از یک قسمت شن ، یک قسمت پیت ماس و یک قسمت کمپوست بکارید.

محیط را مرطوب و به دور از نور مستقیم آفتاب نگهدارید تا رشد و جوانه زنی بذرها ادامه یابد.


کاج نوئل آبی 

نام انگلیسی : 

Colorado spruce

Rocky mountain spruce


یکی از زیباترین گونه های سوزنی برگ است که به دلیل فرم و رنگ زیبای سوزنهای آن ، بیشتر از دیگر گونه های جنس نوئل ، جهت فضای سبز و محیط زیست شهری کاشته میشود . 

زیستگاه اصلی آن ایالات متحده آمریکاست .


خصوصیات گیاهی : ارتفاع ۵۰ متر و قطر ۱.۵ آن به ثبت رسیده است .


شاخه ها و تاج : شاخه های اصلی با زاویه ۹۰ درجه و در حلقه ها وردیف های جدا ازهم و شعاعی آرایش یافته اند . 

شاخه های فرعی به صورت متقابل وافقی قرار دارند .

تاج آن خوش فرم ، مخروطی و متقارن است.


برگها : سوزنها سخت و نوک تیز ، به طول ۲ تا ۳ سانتیمتر ، دارای پاشنه کوتاه ، مقطع  لوزی شکل و به رنگ سبز مایل به آبی می باشند . 

سوزنها به صورت شعاعی دور تا دور شاخه ها آرایش یافته اند .


مخروط : سیلندری یا گوشه دار و مستطیلی ، ۸ تا ۱۱ سانتیمتر طول و ۲ تا ۳ سانتیمتر  پهنا دارد. معمولا در انتهای شاخه های سال قبل آویزان می شوند .

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

بذر کاج نوئل آبی

  • کد محصول: B-009
  • موجودی: 3
بذر کاج نوئل آبی
  • 10,000تومان


تعداد بازدید: 13060

برچسب ها: فروش بذر کاج نوئل, بذر کاج کریسمس, درخت کریسمس, کاج نوئل آبی, کاج سوزنی, کاشت کاج نوئل, شرایط نگهداری کاج نوئل, Christmas tree,