هر بسته حاوی ۵ عدد بذر گیاه نخل ماداگاسکار میباشد .


نخل ماداگاسکار

 

نام علمی : Lamerei Pachypodium

نام انگلیسی : Madagascar Plam

از خانواده : Apocynaceae

 خاستگاه  این گیاه جزیره ماداگاسکار در جنوب آفریقاست و در ایران نیز با نام نخل ماداگاسکار معروف است

گیاه نخل ماداگاسکارنوعی سایکولنت است و توانایی تصفیه هوا را دارد.

نخل ماداگاسکار گیاهی نیمه بیابانی و بسیار مقاوم است و نگهداری آن بسیار آسان است. این گیاه گوشتی تمام قسمت هایش سمی است ولی بسیار زیبا و دیدنی است.

ساقه هایی دارای تیغ های بلند و تیز در بالای ساقه هستند که در دستجات سه تایی قرار دارند. طول ساقه ها ی سبز خاکستری نخل ماداگاسکار از 1.5 تا 6 متر هم می رسد.

تنه کلفت و تیغ دار آن دارای توانایی ذخیره آب است.

برگ ها از انتهای ساقه ظاهر می شوند و البته در پاییز و زمستان خزان می کنند و برگ های خود را از دست می دهند.

گل ها از وسط برگ ها ظاهر می شوند. البته فقط نخل الغ گل می دهد و آن هم بالاتر از 1.5 متر.

زمان گلدهی اواخر زمستان تا اوایل بهار است و گل ها یی به رنگ سفید یا صورتی مایل به سفید تولید ی کند.

ساقه های منفرد این گیاه در اواخر رشد به صورت چند ساقه ای در می آیند.

طول ساقه این سایکولنت زیبا سالانه 30 سانتی متر افزایش می یابد

خاک: بستر کاشت باید از زهکشی بسیار خوب برخوردار باشد و اب اضافی ناشی از آبیاری به سرعت از بستر باید خارج شود. در غیر اینصورت احتمال شیوع بیماری پوسیدگی ریشه وجود دارد. بهتر است که در قسمت کف گلدان ابتدا به ضخامت 5-3 سانیتمتر از سنگریزه درشت استفاده کرد تا به زهکش کمک شود . از جمله مخلوطهای مناسب کاشت می‌توان به یک قسمت پیت موس+ یک قسمت خاک لوم(یا خاک باکیفیت باغچه ) + دو قسمت شن اشاره کرد. در طی سال دو مرتبه یکی در اوایل بهار و دیگری در اوایل تابستان می توان از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت استفاده کرد. کوددهی بیش از این مقدار می‌تواند موجب افزایش عناصر بستر کاشت و در نتیجه سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت از بین روفتن آنان شود که این عارضه ابتدا در برگهای مسن اتفاق می‌افتد. تعویض گلدان این گیاه تقریبا هر دو یا سه سال یکبار انجام می‌شود. حتی اگر در طی این مدت، گیاه رشد چندانی نداشته باشد بعد از گذشت سه سال نیز شاید لازم به تعویض گلدان نباشد و یا همچنین اگر گیاه شما بسیار سریع رشد میکند می توان به شکل سالانه و  در اواخر زمستان و اوایل بهار گلدان آنان را عوض کرد.

آفات و بیماری: آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی کند اما به طور کل آفاتی همانند شته ، کنه تارعنکبوتی ، شپشک آرد آلود می‌توانند این گیاه را مورد حمله قرار دهند. تمامی این آفات به دلیل مصرف شیره گیاهی منجر به ضعف رشد گیاه و بدشکل شدن برگها بخصوص برگهای جوان و تغییر رنگ آنان و همچنین ریزش برگها می شود. همچنین گاهی به دلیل ترشحات این آفات سطوح برگها حالتی چسبناک می یابد که ممکن است به دلیل جمع شدن کپک سیاه رنگی که کپک دوده ای نام دارد، ابتدا سطح برگها سیاه شود و سپس بریزند. برای مبارزه با آفات می توان از سموم سیستماتیک استفاه کرد. از جمله مهمترین عواملی که  موجب پوسیدگی قسمتهای مختلف این گیاه می‌شوند پژمردگی فوزاریومی Fusarium oxysporum از جمله بیماریهای قارچی این گیاه است که ابتدا برگهای مسن تر و سپس همه برگهای گیاه را درگیر می‌کند. برگها زرد و سپس قهوه ای می‌شوند اما بر روی گیاه باقی می‌مانند. گاهی یک قسمت از برگ تغییر رنگ می‌دهد و قسمت دیگر سبز رنگ باقی می ماند. با پیشرفت بیماری برگها و سپس تمامی گیاه می‌میرد و از بین میرود. با مشاهده هر قسمت پوسیده، باید آن قسمت را از گیاه جدا کرد. متاسفانه زمانی که نواحی نزدیک به سطح خاک می پوسند نمی توان گیاه را نجات داد و  چاره ای جز صرف نظر کردن از این گیاه نیست. اما اگر نواحی بالاتر پوسیده هستند  می‌توان قسمتهای  آلوده را جدا کرد و از بین برد تا پیشرفت بیماری به تعویق بیافتد اما پیشگیری راه حل بهتری است. خرید گیاه سالم استفاده از بستر کاشت ضدعفونی شده و خشک بودن هوا و تهویه مناسب از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است. بیماری قارچی لکه برگی نیز منجر به بروز لکه هایی بر روی برگهای این گیاه می شود . این لکه ها می توانند با توجه به عامل قارچی یا باکتریایی که ایجاد کننده این بیماری است رنگ متفاوتی از زرد تا سیاه داشته باشند. بهترین راه حل چنین بیماری‘ جمع آوری برگهای آلوده و جلوگیری از خیس و مرطوب شدن برگسار گیاه و استفاده از خاکهای استریل و ضدعفونی شده در زمان تعویض خاک این گیاه است. همچنین در مواردی که بیماری شدید می شود می توان از قارچکش برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری استفاده کرد. 

تکثیر: 

از طریق بذر می‌توان این گیاه را تکثیر کرد.

مرطوب نگهداشتن بذرها به مدت 24 ساعت قبل از کاشت به جوانه زنی آنان کمک می‌کند.

بستر کاشت بذرها را می‌توان تنها از شن در نظر گرفت  و عمق کاشت در حدود 0.5 سانتیمتر مناسب است.

برای کاشت بذر نخل ماداگاسکار تقریبا باید به صورت کاشت بذر کاکتوس عمل نمود.

دمای محیط 26 – 21 درجه مناسب است و نور آفتاب نیز به دلیل گرم کردن بستر کاشت به جوانه زنی کمک می‌کند.

بذرها را باید به صورتی در داخل خاک قرار داد که نوک تیز بذر به سمت بالا باشد و برای حفظ رطوبت خاک ؛ روی ظرف را با سلفون شفاف بپوشانید ویا از ظروف درب دار برای کاشت بذر

استفاده نمایید.

پس از کاشت ظرف محتوی بذرها را به مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب منتقل کنید.  

مدت زمان بین کاشت بذر تا جوانه زنی با توجه به تازه و یا کهنه بودن بذر و همچنین شرایط مناسب محیطی از 3 هفته تا 6 ماه طول می‌کشد.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

بذر نخل ماداگاسکار

  • کد محصول: C-050
  • موجودی: عدم موجودی در انبار
بذر نخل ماداگاسکار
  • 0تومان


تعداد بازدید: 5757

برچسب ها: فروش بذر نخل ماداگاسکار, بذر نخل ماداگاسکار, کاشت بذر نخل ماداگاسکار, نگهداری از گیاه نخل ماداگاسکار,